PLATFORMA LĘGOWA DLA RYBITW RZECZNYCH
Pracownicy Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami przy współpracy z Panem Hubertem Czarneckim prowadzącym firmę pod nazwą GRUS HUBERT CZARNECKI wykonali działanie ochronne polegające na zwiększeniu ilości i jakości potencjalnych miejsc lęgowych dla rybitwy rzecznej (łac. Sterna hirundo). Ten gatunek ptaków wodnych w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, głównie poprzez wzgląd na zmniejszanie swojej liczebności.
Obecnie populacja tego gatunku podlega silnej presji ze strony człowieka, drapieżników i czynników naturalnych, takich jak np. likwidacja płycizn, usuwanie roślin wodnych o liściach pływających czy gwałtowne zmiany poziomu wody, co w rezultacie powoduje coraz mniejszą dostępność naturalnych miejsc gniazdowych.
Imitacja żwirowych wysepek lęgowych w postaci platform jest powszechnie stosowaną i skuteczną metodą tworzenia alternatywnych, sztucznych siedlisk lęgowych dla ptaków. Mało kto wie, że pod koniec kwietnia 2023 r., na jednym z pływaków utrzymujących aerator zlokalizowany nad Jeziorem Durowskim, zamontowano takową platformę. Konstrukcja wykonana z drewna impregnowanego, o powierzchni ok. 5m2, zamocowana została za pomocą śrub metalowych, poprzez wykorzystanie istniejących otworów w stelażu aeratora. Na podłodze platformy umieszczono stabilną warstwę żwiru, całość ogrodzono siatką by chronić jaja i pisklęta od zagrożeń ze strony drapieżników oraz wypadaniem z gniazd.
Na powierzchni „żwirowej wyspy” gniazda założyć może nawet 15-20 par ptaków. Na potwierdzenie jej przydatności nie trzeba było długo czekać. Już podczas budowy i montażu platformy nad tym miejscem przebywało 6 rybitw. Ich obecność rokowała powodzenie przedsięwzięcia. W połowie maja udało się potwierdzić, że na platformie lęgowej znajdują się 3 gniazda mew śmieszek. Widoczne były też próby założenia gniazd przez rybitwy rzeczne. Specjaliści i ornitolodzy w dniach 17 czerwca i 6 lipca br., zaobrączkowali łącznie osiem śmieszek i dwie rybitwy rzeczne. Jeszcze w tym roku planujemy kolejne obrączkowanie ptaków. Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Ptaki można obserwować z brzegu jeziora oraz z pomostów do czego wszystkich zachęcamy.